Luter. Ciemna strona rewolucji
przekażemy na projekt “Książka dla Życia”
Opis produktu
Kim był Marcin Luter i do czego dążył? Czy chciał uzdrowić Kościół katolicki? Jak postrzega go obecnie papież Franciszek i jego kardynałowie?
W 2017 roku minęło pięćset lat od słynnego wystąpienia Marcina Lutra przeciwko Kościołowi katolickiemu. To właśnie 31 października 1517 na drzwiach katedry w Wittenberdze pojawił się dokument złożony z 95 tez jego autorstwa. Luter krytykował w nim praktyki związane ze sprzedawaniem odpustów. Stwierdził, że łaski Bożej nie można sobie kupić i że kler rzymsko-katolicki przeżarty jest przez zepsucie, nepotyzm i szereg innych grzechów. Papieża nazwał antychrystem i przestał uznawać jego władzę. W ten właśnie sposób rozpoczęła się Reformacja, która wkrótce rozszerzyła się na inne państwa niemieckie i inne części ówczesnego świata.
Przez setki lat Kościół rzymski uznawał Lutra za jednego ze swych największych wrogów. W jego wystąpieniu i późniejszej działalności dopatrywano się zupełnie prywatnych i niskich pobudek. Dziś jednak, między innymi za sprawą papieża Franciszka, obraz twórcy reformacji, zmienia się w oczach katolików. W wypowiedziach kardynałów Waltera Kaspera, Kurta Kocha czy Karla Lehmanna pojawiają się sugestie, że należy postrzegać Marcina Lutra raczej jako nauczyciela wiary i wzór godny naśladowania. Jakie są przyczyny tak nagłej zmiany frontu? Przyczyny mogą być dwie. Albo odkryte zostały jakieś nowe, nieznane dotąd pisma Lutra, albo też zaczęto jego naukę interpretować w zupełnie nowy sposób. Jednak o żadnych nowych pismach nic nie wiemy, zatem logiczne jest, że druga możliwość musi być prawdziwa.
Czy w związku z tym katolicy powinni uznać za słuszne poglądy Lutra w sporze o usprawiedliwienie? Czy ojcowie Soboru Trydenckiego trwali zatem w błędzie? Czy twórca reformacji rzeczywiście nie chciał podziału w kościele nazywając papieża antychrystem? Kim więc był w rzeczywistości Marcin Luter? Czy to reformator, który wystąpił przeciwko papiestwu z miłości do prawdy? A może zwyczajny rebeliant, za którego przykładem podążali późniejsi rewolucjoniści?
Na pytanie to w niniejszej książce stara się właśnie odpowiedzieć Paweł Lisicki. Jak zwykle prowadzi głęboką i wnikliwą analizę faktów i mitów, dogmatów religijnych, twierdzeń i dokumentów. Snuje swój wywód z zaangażowaniem tak charakterystycznym dla jego dziennikarskiej pracy. Bo warto przypomnieć, że Paweł Lisicki to współzałożyciel i przez pewien czas redaktor naczelny tygodnika "Uważam Rze", a od 2013 redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
Dane techniczne
ISBN: 978-83-8079-169-5
Format: 150 x 230 mm
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka