Lenistwo. Wyrzucony skarb
przekażemy na projekt “Książka dla Życia”
zapytaj o dostępność
Opis produktu
„Nihil agendo homines male agere discunt – „Nic nie robiąc, ludzie uczą się czynić źle” Lenistwo rozpoczyna się wtedy, gdy przestajemy pragnąć Boga” (G. Tomlin).
Grzech lenistwa to grzech główny polegający na ociężałości ducha, skłonności do zaniechania czynienia dobra, zaprzeczenie miłości, atak na wiarę i nadzieję. Jest to przede wszystkim zaniedbywanie powinności wobec Boga. Tracimy z oczu odległe konsekwencje, koncentrujemy się na tym, co przyjemniejsze czy łatwiejsze. Niedbałość i wstręt do pracy, obowiązków czy powinności mogą objawiać się w sferze fizycznej, intelektualnej, moralnej i duchowej .
Do mrówki się udaj, leniwcze, patrz na jej drogi - bądź mądry: nie znajdziesz u niej zwierzchnika ni stróża żadnego, ni pana, a w lecie gromadzi swą żywność i zbiera swój pokarm we żniwa. Jak długo, leniwcze, chcesz leżeć? A kiedyż ze snu powstaniesz? Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk, aby zasnąć: a przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i niedostatek - jak biedak żebrzący. (Księga Przysłów 6 .6-11)
AUTOR:
KS. ANDRZEJ ZWOLIŃSKI (ur. 1957 w Radwanowicach), ksiądz, rekolekcjonista, teolog, socjolog, sektolog. W 1976r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1982 z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Wraz z posługą kapłańską kontynuował pracę naukową, specjalizując się w katolickiej nauce społecznej. Doktorat z socjologii uzyskał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Habilitował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnym Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II) z nauk teologicznych (katolicka nauka społeczna). Obecnie pełni funkcje kierownika Katedry Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz dyrektora uniwersyteckiego Wydawnictwa Naukowego. Jest redaktorem naczelnym czasopisma “Polonia Sacra”. W okresie PRL organizował rekolekcje dla młodzieży oraz Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Rabce-Zdroju.
Dane techniczne
ISBN: 978-83-65600-27-1
Format: 125mm x 176mm
Ilość stron: 126
Oprawa: miękka