Październik, podobnie jak maj, to miesiąc w którym szczególnie zbliżamy się do Maryi i przeznaczamy więcej czasu na modlitwy do Niej. Tradycyjnie ten jesienny miesiąc poświęcony jest modlitwie różańcowej. Jest to ukochana modlitwa wielu katolików. Być może również Twoja. Dlatego przygotowaliśmy aż siedem ciekawostek na jej temat, które warto znać. Oto one:
1. Gdy przystępujemy do Różańca nie zastanawiamy się kto upowszechnił tę modlitwę. A zrobił to święty Dominik. Podobno w 1214 roku otrzymał od samej Matki Bożej różaniec. Miała to być pomoc w walce z herezjami.
2. Pierwowzorem Różańca był psałterz. Psałterz polegał na odmawianiu 150 psalmów w ciągu jednego tygodnia. Z racji tego, ze nie każdy był w stanie to zrobić, psalmy zastąpiono modlitwą „Ojcze nasz”, a następnie „Zdrowaś Maryjo”.
3. „Różaniec” to po łacinie rosarium, czyli wieniec z mistycznych róż składany Matce Bożej. Nazwa ta została rozpowszechniona w zakonie cystersów.
4. Papież Leon XIII ogłosił październik miesiącem różańcowym. Poświęcił Różańcowi aż 11 encyklik! Cóż, można stwierdzić, że Leon XII to „różańcowy papież”.
5. Od 1478 roku do dziś powstało aż 200 dokumentów na temat Różańca ogłoszonych przez papieży. Ta forma modlitwy zawsze cieszyła się pełnym poparciem Stolicy Apostolskiej, a papieże wielokrotnie zachęcali wiernych do jej odmawiania
6. Różaniec to ulubiona modlitwa wielu świętych m.in.: św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe, św. Ludwika Grignion de Montfort. Oni zawsze znajdowali czas na codzienny Różaniec.
7. I na koniec, przypomnienie – różaniec i koronka to nie to samo!
Jeszcze jedna uwaga. Jeśli spędzasz październik z różańcem w ręku, to warto byś poznał bliżej i rozważył w skupieniu wszystkie Tajemnice Różańcowe. Pomoże Ci w tym książka „Wyznania Matki Bożej” Ferdinando Rancana, która przeprowadzi Cię przed ewangeliczne wydarzenia począwszy od Zwiastowania Maryi Pannie.
Sprawdź również
"Ja chodzę normalnie!"
Przenieśmy się do czasów ortalionowych dresów i muzyki disco polo, czyli lat 90-tych. W 1994 roku na Jasną Górę dotarła...
więcejPani Kazimiera wstała bez kul!
W latach 80-tych ubiegłego wieku miało miejsce cudowne uzdrowienie pani Kazimiery Wiącek z Lublina. Jej historia ukazuje nam, że...
więcejDeski zostawił na Jasnej Górze, a wrócił z pielgrzymką na własnych nogach
Szczególnie niezwykłym i poruszającym wydarzeniem było uzdrowienie Michała Bartosiaka na Jasnej Górze 14 sierpnia 1929 roku. W...
więcej