Kiedy ktoś opowiada Ci o „Czarnej Madonnie” lub „Jasnogórskiej Maryi” to w wyobraźni maluje Ci się obraz, który dobrze znasz, prawda?
Majestatyczna postać Kobiety o poważnym, wręcz smutnym wyrazie twarzy, trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus.
Zapewne kojarzysz ją ubraną w najbardziej znaną milenijną suknię, z koroną na głowie.
Ale pod brylantami kryje się cenniejszy klejnot - historyczna Ikona Maryi napisana na drewnie wieki temu!
>> Sprawdź książkę "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry", G. Górny, J. Rosikoń <<
Kto przedstawił tak precyzyjnie postać Maryi, oddając przy tym Jej charakter? I właściwie kiedy namalowano Cudowny Obraz?
Postaram się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części tego artykułu.
Zapewne już wiesz, że Cudowny Obraz nie od zawsze przebywał na Jasnej Górze.
Trafił tutaj najprawdopodobniej 31 sierpnia 1384 roku. W XIV wieku klasztor nie wyglądał tak okazale, jak teraz.
Był to tylko mały, drewniany kościółek imienia Najświętszej Maryi Panny. I właśnie do niego sprowadzono z Węgier białych zakonników – paulinów.
Obraz Matki Bożej, który pojawił się tutaj 2 lata później, z czasem zasłynął wieloma cudami i ściągał do klasztoru rzesze pielgrzymów.
Każdy był ciekawy, kto namalował tak piękny portret Maryi. Opowiadano, że wizerunek Jasnogórskiej Pani jest dziełem św. Łukasza Ewangelisty.
Miał go namalować na desce stołu, przy którym modliła się i spożywała posiłki Najświętsza Rodzina.
>> Sprawdź książkę "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry", G. Górny, J. Rosikoń <<
Grzegorz Górny, historyk, pisze w książce „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”, że jasnogórscy kustosze przez kilka wieków przedstawiali ikonę jako autentyczną relikwię porównywalną z Całunem Turyńskim.
Mimo, że legenda o obrazie namalowanym na stole św. Rodziny opowiadana jest po dziś dzień, to wiemy już, że fakty są zupełnie inne!
Dzięki pracy głównego konserwatora obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, prof. Wojciecha Kurpika, dowiadujemy się o trzech istotnych rzeczach na temat tego dzieła.
Najdokładniejsze badania pozwalają ustalić, że Jasnogórski Obraz:
- pochodzi z XIII-XIV wieku;
- powstał w warsztacie ikonowym na Bałkanach, znajdującego się pod wpływem słynnego ośrodka sztuki sakralnej w Ochrydzie;
- był częścią ikonostasu, czyli ozdobnej, pokrytej ścianą we wnętrzu cerkwi, która znajduje się między miejscem ołtarzowym a nawą, przeznaczoną dla wiernych.
Niestety nie wiemy, kto konkretnie namalował obraz Jasnogórskiej Madonny, ale na pewno tworzący go artysta, musiał być zanurzony w głębokiej modlitwie.
Tworzenie ikon jest bowiem nie tylko artystyczną czynnością, ale także religijną, duchową wręcz mistyczną!
>> Sprawdź książkę "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry", G. Górny, J. Rosikoń <<
Tu nie wystarczy opanowanie warsztatu, konieczna jest kontemplacja i stworzenie duchowej więzi z osobą, którą przedstawia się na obrazie.
Dziś Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest najczęściej reprodukowanym obliczem w dziejach Polski.
Jeśli interesuje Cię historia powstania Jasnogórskiego Obrazu oraz samo znaczenie tej Ikony, to więcej informacji odnajdziesz w książce „Królowa...” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia.
Sprawdź również
"Ja chodzę normalnie!"
Przenieśmy się do czasów ortalionowych dresów i muzyki disco polo, czyli lat 90-tych. W 1994 roku na Jasną Górę dotarła...
więcejPani Kazimiera wstała bez kul!
W latach 80-tych ubiegłego wieku miało miejsce cudowne uzdrowienie pani Kazimiery Wiącek z Lublina. Jej historia ukazuje nam, że...
więcejDeski zostawił na Jasnej Górze, a wrócił z pielgrzymką na własnych nogach
Szczególnie niezwykłym i poruszającym wydarzeniem było uzdrowienie Michała Bartosiaka na Jasnej Górze 14 sierpnia 1929 roku. W...
więcej