Milczycie, ronicie łzy, brakuje wam słów… oj jak dobrze znacie to uczucie po stracie kogoś bliskiego. Śmierć dotyka każdego. Nie robi wyjątków. Chrześcijanie mają ból w sercach, ale i wdzięczność za dar życia, które na ziemi się skończyło. I nadzieję na życie wieczne. Jak to wszystko zrozumieć, jak pogodzić?!
Wielka Sobota. Czas milczenia. Czuwacie przy Jezusie, złożonym w Grobie Pańskim. To czas żałoby. Jednak wiecie, że już niedługo przyjdzie radość zmartwychwstania. Jak zbliżyć się do tajemnicy powstania z martwych? Tylko poprzez tajemnicę krzyża.
Zapytacie:
- Czym jest to zmartwychwstanie?
- Jak ma się ono do naszego obecnego i przyszłego życia?
- Co ze śmiercią? Przecież Jezus zwyciężył śmierć!
- O czym świadczą zatem smutek, łzy, ból?
- Czy koniec jest początkiem czegoś lepszego?
Pytań wiele. A gdzie szukać odpowiedzi?
Najlepiej w książce księdza prof. Jerzego Machnacza Człowiek w ramionach i sercu Boga. Zawiera odpowiedzi nie tylko na pytania, które mogą się pojawić np. w Wielką Sobotę, ale przez cały okres wielkanocny, także post, albo w zwykły dzień.
Autor przybliży Wam tajemnicę Boga i człowieka – człowieka i Boga; relację bycia dla drugiego.
- Przypomni również tajemnicę Chrztu.
- Wyjaśni, dlaczego ludzie muszą umierać.
- Wyjaśni, czym jest grzech.
- Wyjaśni… ach, sami zobaczycie.
Bardzo lubię wracać do tej książki. A w kontekście Wielkiej Soboty do słów:
Wydarzenia Wielkiej Nocy są wyzwoleniem człowieka z mocy
szatana, z panowania grzechu i śmierci. Ta przemiana napełnia
człowieka radością, „podrywa” go z ziemi, unosi ku niebu.
Życzę Wam wspaniałego przeżywania Wigilii Paschalnej i Wielkiej Nocy – bezgranicznej Miłości i Światłości. Niech zmartwychwstały Chrystus towarzyszy Wam zawsze i wszędzie.
Zadaj sobie pytanie: Jak zmartwychwstanie Jezusa ma się do mojego życia i do mojej przyszłości?
Takie pytanie stawia też autor książki Człowiek w ramionach i sercu Boga, ks. prof. Jerzy Machnacz. Pozycja stanowi rozmyślania na cały okres wielkanocny (także post), zatem warto mieć ją w biblioteczce i wracać do niej każdego roku.
Zrozumiesz lepiej wiele kwestii, znajdziesz sporo wyjaśnień:
- Smutek, łzy, ból – dlaczego się pojawiają?
- Czym jest grzech?
U podstaw wielkanocnej radości chrześcijan jest ich wdzięczność Ojcu za Syna, za Jego życie, śmierć, zmartwychwstanie bycie przez całą wieczność z Ojcem i z ludźmi.
Przez życie tutaj i teraz Boga z ludźmi, Bóg i człowiek stanowią „jedno”, nie można oddzielić Boga od człowieka i człowieka od Boga.
To tylko przykłady zaczerpnięte z książki. Jest ich więcej, byś nie miał już żadnych wątpliwości i nie musiał szukać w innych źródłach.
Reasumując, Wielka Sobota to nie tylko święcenie pokarmów. Niech będzie dla Ciebie okazją osobistej modlitwy i zadumy przed grobem Zbawiciela, a wieczorem swoistą celebracją Wigilii Paschalnej.
Sprawdź również
"Ja chodzę normalnie!"
Przenieśmy się do czasów ortalionowych dresów i muzyki disco polo, czyli lat 90-tych. W 1994 roku na Jasną Górę dotarła...
więcejPani Kazimiera wstała bez kul!
W latach 80-tych ubiegłego wieku miało miejsce cudowne uzdrowienie pani Kazimiery Wiącek z Lublina. Jej historia ukazuje nam, że...
więcejDeski zostawił na Jasnej Górze, a wrócił z pielgrzymką na własnych nogach
Szczególnie niezwykłym i poruszającym wydarzeniem było uzdrowienie Michała Bartosiaka na Jasnej Górze 14 sierpnia 1929 roku. W...
więcej