26 czerwca 1956 roku na Jasnej Górze, w czasie uroczystych obchodów odnowienia Ślubów Jana Kazimierza, zrodził się pomysł, który zapoczątkował przemiany milionów ludzkich serc. Pomysł, by Matka Boża w Jasnogórskim Obrazie odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam gdzie żyją, czyli w ich parafiach. Jak doszło do peregrynacji Cudownego Obrazu po polskiej ziemi?
Jak ona przebiegała i jakie przeszła perturbacje? O tym w najnowszym filmie Wydawnictwa Paulinianum
To już druga część wywiadu z autorką jednej z najważniejszych książek wydawnictwa Zakonu Paulinów – „Polowanie na Matkę”. Tym razem posłuchamy o tym, co tak naprawdę w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej pozwoliło Polakom przetrwać trudny czas biedy i represji systemu komunistycznego.
>>>Zobacz książkę M. Rogozinska, "Polowanie na Matkę"
Ikona Nawiedzenia
Podczas Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 r. o. Jerzy Tomziński, widząc jak jasnogórska Ikona wpływa na emocje zgormadzonych na błoniach Polaków, wyszedł z pomysłem, aby Maryja zaczęła odwiedzać swoich czcicieli w ich domach. Jak opowiada Monika Rogozińska, wędrujący po jasnogórskich wałach Cudowny Obraz podbudowywał przybitych piętrzącymi się trudnościami ludzi. W Maryi i jej domu - duchowej stolicy Polski, zaczęli upatrywać nadzieję na lepsze jutro. Dlaczego zatem nie podbudować ich jeszcze bardziej?
>>> Zobacz książkę W. Kurpik, "Częstochowska Hodegetria"
Peregrynacja Obrazu
Aby namalować idealną kopię Obrazu należało pracę powierzyć dobremu malarzowi. Podjął się jej artysta malarz i konserwator zabytków Leonard Torwirt. Stwierdził, że jego praca będzie polegała nie na wykonywaniu kopii Cudownego Obrazu, ale portretu Maryi. Dwie kopie wyruszyły do Watykanu. Jedna z nich, poświęcona przez papieża Piusa XII wróciła do Polski, by w 1957 roku rozpocząć pierwszy etap peregrynacji. Zanim jednak wyruszyła w drogę musiała „ucałować” oryginalny Wizerunek. O okolicznościach tego „świętego pocałunku” dowiesz się z książki „Polowanie na Matkę.
>>> Zobacz książkę P. Stanikowski, "Z Nią wszystko jest możliwe"
Niezwykłe działanie Maryi w Ikonie Nawiedzenia
W drugiej części wywiadu autorka zdradza, że przestudiowała wiele godzin nagrań ze świadkami tej peregrynacji. A działy się cuda! Ludzie się nawracali, porzucali swoje uzależnienia, osoby żyjące związkach niesakramentalnych brali ślub kościelny, chętniej pomagano chorym. Naród polski się umacniał. Oczywiście nie było to w smak komunistom.
>>>Zobacz ksiażkę G. Górny, J Rosikoń, "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry"
Aresztowanie Ikony Nawiedzenia
Pojawienie się obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafiach owocowało wszelkim dobrem, a przede wszystkim poczuciem wolności i wspólnoty. Doprowadziło to do furii PRL-owskie władze. Rozpoczęto tajną operację mającą na celu aresztowanie i uwięzienie Ikony Nawiedzenia. Jak opowiada Rogozińska najpierw obraz więziono w warszawskiej katedrze, a po kolejnym aresztowaniu przez 6 lat na Jasnej Górze. Szczegóły tych wydarzeń autorka opisuje w książce, biorąc pod lupę tajne dokumenty m.in. z wyżej wspomnianej operacji o kryptonimie „Bystrzyca 66”.
Aby posłuchać drugiej części wywiadu z Moniką Rogozińską kliknij poniżej w film
Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tej historii, to zachęcam do przeczytania książki „Polowanie na Matkę” - https://www.ksiegarniajasnagora.pl/456,polowanie-na-matke
Sprawdź również
"Ja chodzę normalnie!"
Przenieśmy się do czasów ortalionowych dresów i muzyki disco polo, czyli lat 90-tych. W 1994 roku na Jasną Górę dotarła...
więcejPani Kazimiera wstała bez kul!
W latach 80-tych ubiegłego wieku miało miejsce cudowne uzdrowienie pani Kazimiery Wiącek z Lublina. Jej historia ukazuje nam, że...
więcejDeski zostawił na Jasnej Górze, a wrócił z pielgrzymką na własnych nogach
Szczególnie niezwykłym i poruszającym wydarzeniem było uzdrowienie Michała Bartosiaka na Jasnej Górze 14 sierpnia 1929 roku. W...
więcej